    KEMET C1812X124F8JAC7800
    Part No.:
    C1812X124F8JAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812X124F8JAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.12UF 10V U2J 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm U2J Flex
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    U2J
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X124F8JAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X124F8JAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X124F8JAC7800?
    Image C1812X124F8JAC7800
    Part Number C1812X124F8JAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm U2J Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)