    KEMET C1812X183F8JAC7800
    Part No.:
    C1812X183F8JAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812X183F8JAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.018UF 10V U2J 1812
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X183F8JAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X183F8JAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X183F8JAC7800?
    Image C1812X183F8JAC7800
    Part Number C1812X183F8JAC7800
    Product Status Active
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)