    KEMET C1812X183F8JACAUTO
    Part No.:
    C1812X183F8JACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812X183F8JACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 0.018UF 10V U2J 1812
    Series:
    SMD Auto U2J Flex
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X183F8JACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X183F8JACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X183F8JACAUTO?
    Image C1812X183F8JACAUTO
    Part Number C1812X183F8JACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto U2J Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)