    KEMET C1812X471KBGAC
    Part No.:
    C1812X471KBGAC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812X471KBGAC.pdf
    Description:
    470.PF 630V
    Series:
    SMD Comm C0G HV Flex
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    630V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X471KBGAC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X471KBGAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X471KBGAC?
    Image C1812X471KBGAC
    Part Number C1812X471KBGAC
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G HV Flex
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)