    KEMET C1812X683G1TACTU
    Part No.:
    C1812X683G1TACTU
    Description:
    CAP CER 1812 68NF 100VDC X8G
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X683G1TACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X683G1TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X683G1TACTU?
    Image C1812X683G1TACTU
    Part Number C1812X683G1TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)