    KEMET C1812X823F8JAC7800
    Part No.:
    C1812X823F8JAC7800
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812X823F8JAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.082UF 10V U2J 1812
    Series:
    SMD Comm U2J Flex
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    U2J
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X823F8JAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X823F8JAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X823F8JAC7800?
    Image C1812X823F8JAC7800
    Part Number C1812X823F8JAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm U2J Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)