    KEMET C1825X104KCRAC7800
    Part No.:
    C1825X104KCRAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1825X104KCRAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825
    Series:
    SMD Comm X7R HV Flex
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1825X104KCRAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1825X104KCRAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1825X104KCRAC7800?
    Image C1825X104KCRAC7800
    Part Number C1825X104KCRAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R HV Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)