    KEMET C202C105K5R5CA7200
    Part No.:
    C202C105K5R5CA7200
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC202C105K5R5CA7200.pdf
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C202C105K5R5CA7200 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C202C105K5R5CA7200 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C202C105K5R5CA7200?
    Image C202C105K5R5CA7200
    Part Number C202C105K5R5CA7200
    Manufacturer KEMET
    Series LDD Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)