    KEMET C202C474K5R5CA
    Part No.:
    C202C474K5R5CA
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC202C474K5R5CA.pdf
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C202C474K5R5CA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C202C474K5R5CA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C202C474K5R5CA?
    Image C202C474K5R5CA7200 C202C474K5R5CA
    Part Number C202C474K5R5CA7200 C202C474K5R5CA
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series LDD Comm X7R LDD Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 0.47 µF 0.47 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 50V 50V
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications Bypass, Decoupling Bypass, Decoupling
    Failure Rate - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Axial Axial
    Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm) 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)