    KEMET C2220C224KBR1CAUTO
    Part No.:
    C2220C224KBR1CAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220C224KBR1CAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 2220
    Series:
    KPS SMD Auto X7R HV
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    630V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL (Stacked), High Voltage
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Package / Case:
    SMD, J-Lead
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    J-Lead
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220C224KBR1CAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220C224KBR1CAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C224KBR1CAUTO?
    Image C2220C224KBR1CAUTO
    Part Number C2220C224KBR1CAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KPS SMD Auto X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL (Stacked), High Voltage
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case SMD, J-Lead
    Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.150" (3.80mm)