    KEMET C2220C333G5GAC7800
    Part No.:
    C2220C333G5GAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220C333G5GAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.033UF 50V C0G/NP0 2220
    Series:
    SMD Comm C0G
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.045" (1.15mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220C333G5GAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220C333G5GAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C333G5GAC7800?
    Image C2220C333G5GAC7800
    Part Number C2220C333G5GAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.045" (1.15mm)