    KEMET C2220C334MCR2CAUTO
    Part No.:
    C2220C334MCR2CAUTO
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220C334MCR2CAUTO.pdf
    Description:
    CER CAP
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KPS SMD Auto X7R HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    Stacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    J-Lead
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220C334MCR2CAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220C334MCR2CAUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C334MCR2CAUTO?
    Image C2220C334MCR2CAUTO
    Part Number C2220C334MCR2CAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KPS SMD Auto X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)