    KEMET C2220C471KHRAC
    Part No.:
    C2220C471KHRAC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220C471KHRAC.pdf
    Description:
    470.PF 3000V
    Series:
    SMD Comm X7R HV
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    3000V (3kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220C471KHRAC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220C471KHRAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C471KHRAC?
    Image C2220C471KHRAC
    Part Number C2220C471KHRAC
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R HV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 3000V (3kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, High Voltage
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)