    KEMET C2220C474MCR2C7186
    Part No.:
    C2220C474MCR2C7186
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220C474MCR2C7186.pdf
    Description:
    CAP CER 2220
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KPS SMD Comm X7R HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL (Stacked), High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220C474MCR2C7186 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220C474MCR2C7186 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C474MCR2C7186?
    Image C2220C474MCR2C7186
    Part Number C2220C474MCR2C7186
    Manufacturer KEMET
    Series KPS SMD Comm X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL (Stacked), High Voltage
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)