    KEMET C2220C475M3N2C7186
    Part No.:
    C2220C475M3N2C7186
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220C475M3N2C7186.pdf
    Description:
    CAP CER 2220
    Series:
    KPS SMD Comm X8L HT150C
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X8L
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL (Stacked), High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Package / Case:
    Stacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    J-Lead
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220C475M3N2C7186 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220C475M3N2C7186 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220C475M3N2C7186?
    Image C2220C475M3N2C7186
    Part Number C2220C475M3N2C7186
    Manufacturer KEMET
    Series KPS SMD Comm X8L HT150C
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X8L
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL (Stacked), High Temperature
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)