    KEMET C2220X156M5RACTU
    Part No.:
    C2220X156M5RACTU
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220X156M5RACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 2220 FT
    Series:
    SMD Comm X7R Flex
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.100" (2.55mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220X156M5RACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220X156M5RACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220X156M5RACTU?
    Image C2220X156M5RACTU
    Part Number C2220X156M5RACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.100" (2.55mm)