    KEMET C2220X206K5RLCAUTO7210
    Part No.:
    C2220X206K5RLCAUTO7210
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220X206K5RLCAUTO7210.pdf
    Description:
    CAP CER 20UF 50V X7R 2220
    Series:
    KONNEKT Auto X7R
    Capacitance:
    20 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL (Stacked), Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.205" (5.20mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220X206K5RLCAUTO7210 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220X206K5RLCAUTO7210 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220X206K5RLCAUTO7210?
    Image C2220X206K5RLCAUTO7210
    Part Number C2220X206K5RLCAUTO7210
    Manufacturer KEMET
    Series KONNEKT Auto X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 20 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL (Stacked), Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.205" (5.20mm)