    KEMET C2220X333JDGACTU
    Part No.:
    C2220X333JDGACTU
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220X333JDGACTU.pdf
    Description:
    CER 2220 33NF 1KV C0G
    Series:
    SMD Comm C0G HV Flex
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220X333JDGACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220X333JDGACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220X333JDGACTU?
    Image C2220X333JDGACTU
    Part Number C2220X333JDGACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G HV Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)