    KEMET C2220X472JFGACAUTO
    Part No.:
    C2220X472JFGACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2220X472JFGACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 4700PF 1.5KV C0G 2220
    Series:
    SMD Auto C0G HV Flex
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2220X472JFGACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2220X472JFGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2220X472JFGACAUTO?
    Image C2220X472JFGACAUTO
    Part Number C2220X472JFGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto C0G HV Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)