    KEMET C2225C223G5GAC7800
    Part No.:
    C2225C223G5GAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2225C223G5GAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.022UF 50V C0G/NP0 2225
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2225C223G5GAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2225C223G5GAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225C223G5GAC7800?
    Image C2225C223G5GAC7800
    Part Number C2225C223G5GAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)