    KEMET C2225X105K2RACAUTO
    Part No.:
    C2225X105K2RACAUTO
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2225X105K2RACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 200V X7R 2225
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Auto X7R Flex
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2225X105K2RACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2225X105K2RACAUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225X105K2RACAUTO?
    Image C2225X105K2RACAUTO
    Part Number C2225X105K2RACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X7R Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)