    KEMET C2225X474KBRALTU
    Part No.:
    C2225X474KBRALTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC2225X474KBRALTU.pdf
    Description:
    CAP CER 2225 FT
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm X7R HV Flex
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    630V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C2225X474KBRALTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C2225X474KBRALTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C2225X474KBRALTU?
    Image C2225X474KBRALTU
    Part Number C2225X474KBRALTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R HV Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)