    KEMET C330C362KFG5TA
    Part No.:
    C330C362KFG5TA
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC330C362KFG5TA.pdf
    Series:
    GoldMax 300 Comm C0G HV
    Capacitance:
    3600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Size / Dimension:
    0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.420" (10.66mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Straight
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C330C362KFG5TA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C330C362KFG5TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C330C362KFG5TA?
    Image C330C362KFG5TA
    Part Number C330C362KFG5TA
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G HV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)