    KEMET C340C274KCR5TA
    Part No.:
    C340C274KCR5TA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC340C274KCR5TA.pdf
    Description:
    CAP CER 0.27UF 500V X7R RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm X7R HV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.560" (14.22mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Straight
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C340C274KCR5TA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C340C274KCR5TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C340C274KCR5TA?
    Image C340C274KCR5TA7303 C340C274KCR5TA
    Part Number C340C274KCR5TA7303 C340C274KCR5TA
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series GoldMax 300 Comm X7R HV GoldMax 300 Comm X7R HV
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 0.27 µF 0.27 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 500V 500V
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage High Voltage
    Ratings - -
    Applications Bypass, Decoupling General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Radial Radial
    Size / Dimension 0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm) 0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm) 0.560" (14.22mm)
    Thickness (Max) - -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)