    KEMET C350C124J1G5TA9248
    Part No.:
    C350C124J1G5TA9248
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC350C124J1G5TA9248.pdf
    Description:
    .120UF 100V
    Series:
    GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C350C124J1G5TA9248 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C350C124J1G5TA9248 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C350C124J1G5TA9248?
    Image C350C124J1G5TA9248
    Part Number C350C124J1G5TA9248
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm C0G
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)