    KEMET C350C473KGR5TA
    Part No.:
    C350C473KGR5TA
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC350C473KGR5TA.pdf
    Description:
    .047UF 2000V
    Series:
    GoldMax 300 Comm X7R HV
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    2000V (2kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Size / Dimension:
    0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.560" (14.22mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Lead Style:
    Straight
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C350C473KGR5TA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C350C473KGR5TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C350C473KGR5TA?
    Image C350C473KGR5TA
    Part Number C350C473KGR5TA
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm X7R HV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2000V (2kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)