    KEMET C350C474K2R5CA
    Part No.:
    C350C474K2R5CA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Description:
    .470UF 200V
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm X7R
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.400" (10.16mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C350C474K2R5CA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C350C474K2R5CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C350C474K2R5CA?
    Image C350C474K2R5CA
    Part Number C350C474K2R5CA
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm X7R
    Packaging Bag
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.400" (10.16mm)