    KEMET CAS26C331GAGFC
    Part No.:
    CAS26C331GAGFC
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCAS26C331GAGFC.pdf
    Description:
    SFTY 2211 330PF X1 250 / Y2 250
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    CAS SMD SFTY 250
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    X1, Y2
    Applications:
    Safety
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2211 (5728 Metric)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CAS26C331GAGFC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CAS26C331GAGFC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAS26C331GAGFC?
    Image CAS26C331GAGFC
    Part Number CAS26C331GAGFC
    Manufacturer KEMET
    Series CAS SMD SFTY 250
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 250VAC
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2211 (5728 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)