    KEMET CCR05CG102FM
    Part No.:
    CCR05CG102FM
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCCR05CG102FM.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 100V 1% RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Military, MIL-PRF-20, CCR05
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    M (1%)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CCR05CG102FM on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CCR05CG102FM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CCR05CG102FM?
    Image CCR05CG102FM
    Part Number CCR05CG102FM
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-20, CCR05
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications High Reliability
    Failure Rate M (1%)
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)