    KEMET CCR05CG102FR
    Part No.:
    CCR05CG102FR
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCCR05CG102FR.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 100V 1% RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CCR05CG102FR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CCR05CG102FR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CCR05CG102FR?
    Image CCR05CG102FR
    Part Number CCR05CG102FR
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-20, CCR05
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Applications High Reliability
    Failure Rate R (0.01%)
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)