    KEMET CCR05CG181FRV
    Part No.:
    CCR05CG181FRV
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCCR05CG181FRV.pdf
    Description:
    CAP CER 180PF 200V C0G/NP0 RAD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    180 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    200V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CCR05CG181FRV on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CCR05CG181FRV price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CCR05CG181FRV?
    Image CCR05CG181FRV
    Part Number CCR05CG181FRV
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-20, CCR05
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 180 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Applications High Reliability
    Failure Rate R (0.01%)
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)