    KEMET CDR05BX224AKUS7185
    Part No.:
    CDR05BX224AKUS7185
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCDR05BX224AKUS7185.pdf
    Description:
    CAP CER 0.22UF 50V BX 1825
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR05
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension:
    0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.080" (2.03mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CDR05BX224AKUS7185 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CDR05BX224AKUS7185 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR05BX224AKUS7185?
    Image CDR05BX224AKUS7185
    Part Number CDR05BX224AKUS7185
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-55681, CDR05
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications High Reliability
    Failure Rate S (0.001%)
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.080" (2.03mm)