    KEMET CDR31BP430BFUR
    Part No.:
    CDR31BP430BFUR
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCDR31BP430BFUR.pdf
    Description:
    CAP CER 43PF 100V BP 0805
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR31
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    43 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    BP
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    Failure Rate:
    R (0.01%)
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CDR31BP430BFUR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CDR31BP430BFUR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR31BP430BFUR?
    Image CDR31BP430BFUR
    Part Number CDR31BP430BFUR
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-55681, CDR31
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 43 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient BP
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications High Reliability
    Failure Rate R (0.01%)
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)