    KEMET CDR34BX154AKUS7185
    Part No.:
    CDR34BX154AKUS7185
    Manufacturer:
    KEMET
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCDR34BX154AKUS7185.pdf
    Description:
    CAP CER 0.15UF 50V BX 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR34
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CDR34BX154AKUS7185 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CDR34BX154AKUS7185 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR34BX154AKUS7185?
    Image CDR34BX154AKUS7185
    Part Number CDR34BX154AKUS7185
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-55681, CDR34
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Applications High Reliability
    Failure Rate S (0.001%)
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)