    KEMET CDR34BX473BKWS7185
    Part No.:
    CDR34BX473BKWS7185
    Manufacturer:
    KEMET
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCDR34BX473BKWS7185.pdf
    Description:
    CAP CER 0.047UF 100V BX 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR34
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CDR34BX473BKWS7185 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CDR34BX473BKWS7185 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR34BX473BKWS7185?
    Image CDR34BX473BKWS7185
    Part Number CDR34BX473BKWS7185
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-55681, CDR34
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Applications High Reliability
    Failure Rate S (0.001%)
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)