    KEMET CDR35BX274AKUS
    Part No.:
    CDR35BX274AKUS
    Manufacturer:
    KEMET
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCDR35BX274AKUS.pdf
    Description:
    CAP CER 0.27UF 50V BX 1825
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR35
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Package / Case:
    1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CDR35BX274AKUS on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CDR35BX274AKUS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR35BX274AKUS?
    Image CDR35BX274AKUS
    Part Number CDR35BX274AKUS
    Manufacturer KEMET
    Series Military, MIL-PRF-55681, CDR35
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.27 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Applications High Reliability
    Failure Rate S (0.001%)
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)