    KEMET CKC18X473FWGACAUTO
    Part No.:
    CKC18X473FWGACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC18X473FWGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 47NF 650VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    650V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC18X473FWGACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC18X473FWGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18X473FWGACAUTO?
    Image CKC18X473FWGACAUTO
    Part Number CKC18X473FWGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 650V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)