    KEMET CKC18X512FDGAC7800
    Part No.:
    CKC18X512FDGAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC18X512FDGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 5.1NF 1000VDC C0G
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    5100 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC18X512FDGAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC18X512FDGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18X512FDGAC7800?
    Image CKC18X512FDGAC7800
    Part Number CKC18X512FDGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 5100 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)