    KEMET CKC18X682FDGAC7210
    Part No.:
    CKC18X682FDGAC7210
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC18X682FDGAC7210.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 6.8NF 1000VDC C0G
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC18X682FDGAC7210 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC18X682FDGAC7210 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18X682FDGAC7210?
    Image CKC18X682FDGAC7210
    Part Number CKC18X682FDGAC7210
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)