    KEMET CKC18X682FDGACAUTO
    Part No.:
    CKC18X682FDGACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC18X682FDGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 6.8NF 1000VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC18X682FDGACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC18X682FDGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18X682FDGACAUTO?
    Image CKC18X682FDGACAUTO
    Part Number CKC18X682FDGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)