    KEMET CKC21C204KCGLCAUTO7810
    Part No.:
    CKC21C204KCGLCAUTO7810
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C204KCGLCAUTO7810.pdf
    Description:
    CAP CER 0.2UF 500V C0G/NP0 2220
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    0.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    500V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C204KCGLCAUTO7810 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C204KCGLCAUTO7810 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C204KCGLCAUTO7810?
    Image CKC21C204KCGLCAUTO7810
    Part Number CKC21C204KCGLCAUTO7810
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.213" (5.40mm)