    KEMET CKC21C204KWGLCAUTO7810
    Part No.:
    CKC21C204KWGLCAUTO7810
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C204KWGLCAUTO7810.pdf
    Description:
    CAP CER 0.2UF 650V C0G/NP0 2220
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    650V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C204KWGLCAUTO7810 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C204KWGLCAUTO7810 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C204KWGLCAUTO7810?
    Image CKC21C204KWGLCAUTO7810
    Part Number CKC21C204KWGLCAUTO7810
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 650V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.213" (5.40mm)