    KEMET CKC21C472FJGACAUTO
    Part No.:
    CKC21C472FJGACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C472FJGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 4.7NF 1700VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1700V (1.7kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C472FJGACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C472FJGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C472FJGACAUTO?
    Image CKC21C472FJGACAUTO
    Part Number CKC21C472FJGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1700V (1.7kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)