    KEMET CKC21C512FDGAC7800
    Part No.:
    CKC21C512FDGAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C512FDGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 5.1NF 1000VDC C0G
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Capacitance:
    5100 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C512FDGAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C512FDGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C512FDGAC7800?
    Image CKC21C512FDGAC7800
    Part Number CKC21C512FDGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 5100 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)