    KEMET CKC21C682FEGAC7800
    Part No.:
    CKC21C682FEGAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C682FEGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 6.8NF 1200VDC C0G
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1200V (1.2kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C682FEGAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C682FEGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C682FEGAC7800?
    Image CKC21C682FEGAC7800
    Part Number CKC21C682FEGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1200V (1.2kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)