    KEMET CKC21C683FCGACAUTO
    Part No.:
    CKC21C683FCGACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C683FCGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 68NF 500VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    500V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C683FCGACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C683FCGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C683FCGACAUTO?
    Image CKC21C683FCGACAUTO
    Part Number CKC21C683FCGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)