    KEMET CKC21C752FDGAC7210
    Part No.:
    CKC21C752FDGAC7210
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C752FDGAC7210.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 7.5NF 1000VDC C0G
    Capacitance:
    7500 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C752FDGAC7210 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C752FDGAC7210 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C752FDGAC7210?
    Image CKC21C752FDGAC7210
    Part Number CKC21C752FDGAC7210
    Product Status Active
    Capacitance 7500 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)