    KEMET CKC21C823FCGACAUTO
    Part No.:
    CKC21C823FCGACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C823FCGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 82NF 500VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    500V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C823FCGACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C823FCGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C823FCGACAUTO?
    Image CKC21C823FCGACAUTO
    Part Number CKC21C823FCGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)