    KEMET CKC21X562GCGAC7800
    Part No.:
    CKC21X562GCGAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21X562GCGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 5.6NF 500VDC C0G
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    500V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21X562GCGAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21X562GCGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21X562GCGAC7800?
    Image CKC21X562GCGAC7800
    Part Number CKC21X562GCGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)