    KEMET F461KG183M400A
    Part No.:
    F461KG183M400A
    Description:
    .018UF 400V
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Film Capacitors
    1. How to order F461KG183M400A on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the F461KG183M400A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KG183M400A?
    Image F461KG183M400A
    Part Number F461KG183M400A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)